
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.4 mm |
| Manufacturer Package Identifier | SOT26 (SC74R) |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 1 MHz |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Voltage | 30 V |
| Output Type | Frequency |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | PWM |
| Nominal Supply Current | 3.1 mA |
| Output Current per Channel | 550 mA |
| Nominal Input Voltage (DC) | 3 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Schedule B | 8542390000 |
| Output Current | 550 mA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Internal Switch | Yes |
| Type | DC DC Regulator |
Stock: 1119
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22627
Ext.Price$0.22627
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22627 | $0.22627 |
| 10 | $0.20203 | $2.02030 |
| 50 | $0.18038 | $9.01900 |
| 100 | $0.15746 | $15.74600 |
| 500 | $0.13745 | $68.72500 |
| 1000 | $0.13248 | $132.48000 |
| 3000 | $0.12769 | $383.07000 |
| 5000 | $0.12103 | $605.15000 |
